XCOM 2 Nedir?

XCOM 2 oyunu sıra tabanlı bir taktik video oyunudur. Bu oyunun türü taktiksel rol yapma olarak geçer, oyun tek kişilik veya çok kişilik olarak oynanabilir. 2012 yılında çıkan XCOM: Enemy Unknown oyununun bir devam serisi niteliğindedir. Enemy Unknown oyunundan 20 yıl sonrasında geçmektedir. Uzaylı istilasına karşı savaşmak için çabalayan bir askeri örgüt olan XCOM, savaşı kaybetmiştir. Dünya’nın işgaline ve askeri diktatörlüğe karşı bir direniş gücü haline gelmiştir. Oyuncular düşmanlarla savaşmak için bir askeri kadroya sahiptirler. Oyuncuların mobil bir üs olarak kullandığı Avenger’in içerisinde çeşitli NPC’ler vardır. Firaxis, oyuncuların XCOM: Enemy Unknown oyunu üzerinde yapmış olduğu değerlendirmeleri denetledi ve düzenlemeleri bu yorumlara göre şekillendirdi. Oyuna prosedürel harita üretimi ve mod desteği eklendi. Oyuncuları daha saldırgan oynatabilmek için farklı geliştiriciler ve zamana dayalı geliştirmeler yapıldı.


eTail'den PC Oyunları Satın Almak X-Com uzaylıları tarafından kaçırılmak gibidir! Anlamadın mı? Hemen dene ve ne demek istediğimizi kendin gör!


XCOM 2 oyunu Unreal Engine 3.5 oyun motoru tarafından desteklenmektedir. XCOM 2 oyununu geliştirme süresi XCOM: Enemy Unknown’unkinden daha kısa sürdü. XCOM 2 oyunu piyasaya çıktığı ilk hafta içerisinde Steam platformunda 500,000’den fazla kopya sattı. Aynı anda birden fazla platforma satışa sunulan oyunları bu sayede geride bıraktı. 2K Games, başarılı tanıtımın şirketin 2016 yılındaki mali beklentisinden daha iyi finansal sonuçlar elde etmesini sağladığını açıkladı. Oyun 2016 yılında Golden Joystich Awards 2016’da Game of the Year, PC Game of the Year ödüllerine aday gösterildi. The Game Awards 2016’da Best Strategy Game ödülüne aday gösterildi. XCOM 2 oyunu Metacritic’te 100 üzerinden 88 puan aldı. Yorumcular tarafından ise genel olarak olumlu yorumlar aldı.


XCOM 2 Yapımcısı Kimdir?

XCOM 2 oyununun yapımcısı Firaxis Games şirketidir. Bu şirket 1 Mayıs 1996 yılında Maryland’in bir semti olan Hunt Valley’de kurulmuştur. Firaxis Games şirketinin kurucularının isimleri Sid Meier, Jeff Briggs ve Brian Reynolds’dur. Şirketin 2015 itibarı ile 180’den fazla çalışanı bulunmaktadır. Stüdyonun açılışı 24 Haziran 1996 tarihinde açıklandı. Kurucu ortak ve icra kurulu başkanı Briggs Ekim 2004 zamanlarında Smart CEO Dergisi tarafından ‘’Yılın CEO’su’’ seçildi.

Ağustos 2014’te Firaxis Games’e adanmış bir kongre olarak bilinen Firaxicon duyuruldu. Aralık 2015 zamanlarında Firaxis Games, 2009 yılında taşındıkları Sparks merkezini 40,000 metrekareye genişletti. Ayrıca şirkete 40 yeni personel alındı. 23 Temmuz 2018’de David İsmailer, Firaxis Games şirketinin yeni bir IP üzerinde çalıştığını doğruladı. Şirket XCOM 2 dışında farklı oyunlar da üretmiştir. Bu oyunlardan bazıları aşağıda liste halinde verilmiştir.


 • XCOM
 • Civilization VI
 • Sid Meier’s Railroads!
 • Sid Meier’s Starships
 • Civilization IV: Colonization
 • CivCity: Rome
 • Sid Meier’s Antietam!


XCOM 2 Kaç Yılında Piyasaya Çıkmıştır?

XCOM 2 oyunu resmi olarak IGN tarafından 1 Haziran 2015 tarihinde ilk defa duyurulmuştur. Bu oyun başlangıçta Kasım 2015 civarlarında piyasaya sürülecekmiş gibi ayarlandı. Ancak geliştiriciler ek süre isteyerek oyunun piyasaya çıkış tarihini 5 Şubat 2016’ya ertelediler. Oyunu piyasaya sürülmeden önce sipariş eden oyuncular Direniş Savaşçısı Paketi kazandılar. XCOM 2 oyunun bilinen piyasaya çıkış tarihi 5 Şubat 2016’dır. 27 Eylül 2016’da Playstation 4 ve Xbox One platformlarına uygun sürümleri de piyasaya çıkmıştır. XCOM 2 oyunu Microsoft Windows, OS X, Linux, Playstation 4, Xbox One, Nintendo Switch, iOS ve Android platformları için uygundur. Android versiyonu 13 Temmuz 2021 tarihinde piyasaya çıkmıştır.

xcom-2-oyunici-a

XCOM 2 2021 Yılında Kaç Oyuncuya Ulaşmıştır?

XCOM 2 Steam platformu üzerinden oynanabilen bir oyundur. Bu oyunun Steam platformundaki 2016 Şubat ayındaki ortalama oyuncu sayısı 42,239,4’tür. Daha sonra 2017 Şubat ayında bu sayı 7,561,6’ya, 2018 Şubat ayında 5,096,8’e ve 2019 Şubat ayında 5,090,1’e düşmüştür. 2020 Şubat ayına gelindiğinde ise aylık ortalama oyuncu sayısı Steam platformu tarafından 4,393,8 olarak hesaplanmıştır. 2021 Şubat ayında bu sayı 7,246,6’lara kadar çıkmıştır fakat 2021 Ağustos ayındaki ortalama oyuncu sayısı 4,358,5’tir. Oyunun en yüksek oyuncu sayısı 132,677 olarak 2016 Şubat ayında ölçülmüştür.


XCOM 2 Karakterleri Nelerdir?

Oyunun içerisinde farklı birimler bulunmaktadır. Çok oyunculu modda bu farklı birimler oyuncular tarafından seçilebilir. XCOM 2 oyununda kullanılabilen bazı karakterler aşağıda listelenmiştir.


 • ADVENT Trooper
 • ADVENT Officer
 • ADVENT Stun Lancer
 • ADVENT Shieldbearer
 • ADVENT MEC
 • Sectiod
 • Faceless
 • Viper
 • Muton
 • Codex
 • Berserker
 • Archon
 • Chryssalid
 • Andromedon
 • Sectopod
 • Gatekeeper
 • Ranger: Phantom


XCOM 2 Ücretli Midir?

XCOM 2 oyunu Steam platformu üzerinden de oynanabilen ücretli bir oyundur. Bu oyunun Setam platformu üzerindeki güncel fiyatı 219,00 TL’dir. Oyunun Steam Serial Key’i farklı internet sitelerinden daha ucuz fiyatlara satın alınabilir.

xcom-2-oyunici-b

XCOM 2 Oynayarak Para Kazanılır Mı?

XCOM 2 oyunu bir strateji savaş oyunudur. Bu oyunu Steam platformu üzerinde oynayarak Oyun Kartları elde edilebilir. Bu eşyalar oldukça değersizdir. Bunun dışında XCOM 2 oyununu oynayarak para kazanmak pek de mümkün değildir.


XCOM 2 Hangi Yaş Aralıkları İçin Uygundur?

Ebeveynlere göre XCOM 2 oyununu 14 yaş ve üzeri kişiler oynayabilir. Fakat bu yanlış bir algıdır. Oyun içerisinde uzaylılar, farklı silahlar ve savaş olduğu için bu oyun küçük yaşlardaki insanları olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle XCOM 2 oyununu 18 yaş ve üzeri kişiler oynayabilir.


XCOM 2 Nasıl İndirilir?

XCOM 2 oyununu indirmek oldukça basittir. Steam platformunda oynanabilen bu oyunu indirmek için öncelikle bir Steam hesabına sahip olmak gerekir. Daha sonra Steam’de bulunan ‘’Mağaza’’ kısmındaki arama bölümüne ‘’XCOM 2’’ yazılır ve açılan sayfadan oyun satın alınır. Satın alınan oyun Steam kütüphanesine gider. Kütüphaneye giden oyun bulunur ve üzerine tıklandıktan sonra ‘’Yükle’’ seçeneğine basılır. Daha sonra oyun otomatik olarak bilgisayara indirilir ve kurulur.


XCOM 2 Oynamak İçin Sistem Gereksinimleri Nedir?

   

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 /8 (64-bit)

İşlemci: Intel Core 2 Duo E4700 veya AMD Phenom 9950 – 2.6 GHz

Bellek: 4 GB RAM

Ekran Kartı: ATI Radeon HD 5770 veya NVIDIA GeForce GTX 460

VRAM: 1 GB VRAM

DirectX: Sürüm 11

Depolama: 45 GB kullanılabilir alan

Ses Kartı: DirectX destekli ses kartı

xcom-2-oyunici-c

Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)

İşlemci: Intel Core i3 2120 veya AMD FX 4100 – 3.2 GHz

Bellek: 8 GB RAM

Ekran Kartı: ATI Radeon HD 7970 veya NVIDIA GeForce GTX 770

VRAM: 2 GB VRAM

Depolama: 45 GB kullanılabilir alan

Ses Kartı: DirectX destekli ses kartı


XCOM 2 Telefonda Oynanır Mı?

XCOM 2 oyunu geçmiş zamanlarda telefonda oynanabilen bir oyun değildi. Geçtiğimiz 13 Temmuz 2021 tarihinde XCOM 2 oyunu Android için piyasaya sürüldü. 5 Kasım 2020 tarihinde iOS versiyonu piyasaya çıkmıştır. XCOM 2 oyununu telefona kurmak için öncelikle Google Play Store veya App Store’de bulunan arama kısmına ‘’XCOM 2’’ yazılır. Daha sonra açılan sayfadan oyun telefona indirilir ve otomatik olarak kurulur.


XCOM 2 Nasıl Oynanır?

XCOM 2 oyununda oyuncular uzaylı istilasına karşı çıkan ekibin komutanını yönetirler. Oyun yukarıdan aşağıya bir bakış açısıyla oynanır. Oyuncular bir haritada bulunan uzaylıları ortadan kaldırmak ve görevleri tamamlamak için bir asker kadrosuna sahiptirler. Görevlerin çoğu zamanlıdır ve oyuncular birkaç tur içerisinde görevi bitirmesi gerekir. Haritalar çok çeşitli seviyeler oluşturmak için oluşturulmuştur. Her haritada farklı araziler ve çeşitli binalar bulunur.

Oyun dört çeşit zorluk aşaması sunar. Bunlar Çaylak, Kıdemli, Komutan ve Efsane’dir. Oyuncular kampanyayı tamamladıktan sonra Ironman ismi verilen yeni bir modu oynamaya başlayabilirler. Çoğu oyunun başlangıcında asker kadrosu gizlenir ve yakındaki bir konuma taşınmadıkları sürece tespit edilemez. Beş tane karakter sınıfı vardır, bunlar Ranger, Topçu, Uzman ekibi, Keskin Nişancı ve Psi Operatif’tir. Askerler hayatta kalıp göveri tamamlarlarsa tecrübe puanı kazanırlar. Beceri ağaçlarında ve özelleştirme öğelerinde yeni seçenekler açılır. Ekip genişletilerek dünyayı uzaylı istilasından kurtarmak amaçlanmıştır.

xcom-2-oyunici-d

XCOM 2 Oyununun Konusu Nedir?

XCOM 2 oyununun konusu Bradford’un bir Advent gen başkasına baskın yapması ve Komutanı kurtarması ile başlar. Komutan, XCOM’un Avenger’daki mobil karargahına getirilir. Komutan burada konseyin son kalan üyesi olan Sözcü ile karşılaşır. Sözcü, Komutana dünyanın dört bir yanına dağılmış olan direniş gruplarını birleştirmesini söyler. Tygan ve Shen, Advent’in Yaşlılar olarak bilinen liderlerinin geri dönüşü olmayan bir fiziksel dejenerasyondan olduğunu keşfeder. Yaşlılar ölümden kaçmak için yeni bedenler inşa etmek amacıyla Avatar Projesi’ni başlattı. Bradford ve komutanın görevi ise Avatar projesini durdurmak ve kendilerine özel güçlendirilmiş yarı insan yarı uzaylı suikastçılardan tamamen kurtulmaktır.


XCOM 2 Oyununa Benzer Diğer Oyunlar Nelerdir?

XCOM 2 oyunu sıra tabanlı taktik, taktiksel rol yapma oyunudur. Türü strateji olarak da geçer. XCOM 2 oyununa benzeyen bazı oyunlar aşağıda liste halinde verilmiştir.

 • XCOM: Chimera Squad
 • Long War
 • Civilization VI
 • X-COM: UFO Defense
 • Phoenix Point
 • Stellaris
 • Gears Tactics
 • Crusader Kings III


Pubg Sistem Gereksinimleri 2022Nedir?
Pubg oyununun tüm sistem gereksinimleri bilgilerine detaylı rehberimizden ulaşabilir, Hangi bilgisayarda nasıl oynayabileceğinizi öğrenebilirsiniz....
Cartel Tycoon Nedir?
Cartel Tycoon, isminden de anlaşılabileceği üzere özellikle 80’li yıllarda gerçekleşen uyuşturucu ticaret ağını konu alan bir oyundur. ...