Defcon Nedir?

Defcon, singleplayer olarak oynanan strateji oyunlarından biridir. Bu oyundaki konunun temelini nükleer savaş oluşturur. Dünya haritası üzerinde gerçekleşen hikayede oyuncular belirli stratejiler oluşturarak soğuk savaşı yönetmeye çalışır. Ayrıca Defcon, 1983 kült klasik filmlerinden biri olan Wargames’den ilham almıştır. Oyuncuları psikolojik olarak tedirgin eden ve gerginleştirmeyi başaran bu oyunda nükleer silahlar ve diğer silah modelleri bulunur. Bu silahları da kullanarak çeşitli stratejiler uygulayan oyuncular, nükleer ve soğuk savaşta yer altı sığınağına gizlenmiş bir generali yönetir. Çeşitli paranoyaların da bulunduğu bu oyunda oyuncular, dünya haritası üzerinden stratejiler uygulayarak soğuk savaşı kazanmaya çalışır.


Defcon Yapımcısı Kimdir?

Defcon birçok yapımcının ve yayımcının üzerinde çalıştığı ortak oyunlardan biridir. Bağımsız geliştirici Chris Delay tarafından geliştirilen bu oyun İntroversion Software, Ambrosia Software, Encore Software ve Valve tarafından yayınlanmıştır. Oyunun yayıncılığını üstlenen bu 4 şirket oyunu farklı platformlar için ortak olarak yayınlamıştır. Gerçek zamanlı strateji oyunlarından biri olan Defcon’un ana yapımcısı ise Introversion Software şirketidir. Bu şirket 2001 yılında Londra’da kurulmuştur. 3 arkadaş tarafından 2001 yılında Londra merkezli olarak kurulan bu şirket asıl ününü Darwinia ve Defcon ile toplamıştır. Şirketin önemli ve kilit kişileri ise Chris Delay, Mark Morris, John Knottenbelt ve Thomas Arundel üstlenir. CEO görevini üstlenen isim de Chris Delay’dır. Şirketin diğer oyunları şu şekildedir;


 • Uplink (2001)
 • Darwinia (2005)
 • Multiwinia (2008)
 • Darwinia+ (2010)
 • Prison Architect (2015)
 • Scanner Sombre (2017)


Defcon Kaç Yılında Piyasaya Çıkmıştır?

Bir zamanların en iyi strateji oyunlarından biri olan ve oyuncuları fazlasıyla memnun eden Defcon 29 Eylül 2006 tarihinde piyasaya sürülmüştür. 2006 tarihinde yayınlanan bu oyun günümüzde hala oyuncular tarafından tercih edilir. 2006 tarihinde çıkan Defcon Windows, Linux, MacOS, Nintendo DS platformları için yayınlanmıştır. Oyun PS ve XBOX için uyumlu değildir.

Defcon Nedir?

Defcon Ücretli Midir?

Defcon piyasaya çıktığı ilk andan itibaren ücretli olarak sunulmuştur. Bu oyunu bilgisayarına indirmek veya oynamak isteyen kullanıcıların belirli miktarda ücret ödemesi gerekir. Oyunun güncel fiyatı Steam mağazasında 18,50 TL’dir. Ayrıca oyunun farklı paketleri ve içerikleri de mağazalar üzerinden satılır.


Defcon Hangi Yaş Aralıkları İçin Uygundur?

Gerçek strateji oyunlarından biri olan Defcon oyununda herhangi bir yaş sınırı bulunmaz. Oyuncular bu oyunu diledikleri gibi indirip oynayabilirler. Ancak bu yaş sınırı ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterebilir.


Defcon Nasıl İndirilir?

Defcon oyununu bilgisayarına indirmek isteyen oyuncuların belirli adımları takip etmesi ve uygulaması gerekir. Her şeyden önce oyun satın alınmalıdır. Ardından uygulanacak adımlar ise şu şekildedir;


 • Öncelik olarak Steam uygulamasını açın ve hesabınıza bağlanın
 • Ardından arama kısmına girerek oyunun adını yazın
 • Ardından çıkan sonuçlarda Defcon oyununu seçin
 • Sonrasında oyunu satın alın ve ödeme işlemlerini gerçekleştirin
 • Satın alma işleminin ardından oyun otomatik olarak kütüphanenize eklenecektir bu sebeple kütüphane sekmesine girin
 • Kütüphane içerisinde Defcon oyununu bulun ve yükle seçeneğine tıklayın


Yukarıdaki adımları uygulayan oyuncular Defcon oyununu bilgisayarlarına indirebilir ve kolaylıkla oynayabilirler.

Defcon Nedir?

Defcon Oynamak İçin Sistem Gereksinimleri Nedir?

Defcon oyununu bilgisayarında oynamak isteyen oyuncuların bilgisayarlarında belirli sistem özellikleri olması gerekir. Aksi takdirde bilgisayarların oyunu kaldıramaması veya donması gibi problemler yaşanması mümkündür.

Defcon önerilen sistem gereksinimleri şu şekildedir;


İşletim Sistemi: XP, 7, 8, 10

RAM: 128 Mb RAM,

Depolama: 60 Mb Sabit Disk alanı,

Bağlantı: İnternet Bağlantısı

Grafik Kartı: Dahili veya harici ekran kartı


Defcon Nasıl Oynanır?

Defcon’da oyuncular bir generali yönetir. Ancak oyun rol yapma kategorisinde değil strateji kategorisindedir. Bu sebeple soğuk savaşta geçen oyunda oyuncular belirli stratejiler oluşturmalıdır. Öncelik olarak silahlar, radarlar, toplar ve savaş gemileriyle savaşmak gerekir. Ayrıca Havalimanı gibi alanlardan da savaş uçaklarının kaldırılması gerekir. Oyuncular tüm bu alanları kontrol etmelidir. Ayrıca oyunda çeşitli puanlamalar da bulunur. Bu puanlamalar nükleer bombalar patladığında 2 puan yok edildiğinde -1 puan olarak belirlenir. Oyunda oyuncuların belirli alanlar inşaa etmesi, cisimleri hareket ettirmesi ve savaşa hazırlanması gerekir. Savaş devam ederken de nükleer silahların doğru bir şekilde kontrol edilmesi önemlidir. Oyuncular bu oyunda şehirleri, ülkeleri ve sınırlarını korumak zorundadır. Ayrıca rakipleri de yok etmek gibi bir amaç oyun içerisinde bulunur. Defcon oldukça zor bir oyundur. Ancak çeşitli planlamalar ve stratejiler ile oyunu oynamak gittikçe basitleşir.


Defcon Oyunun Konusu Nedir?

Defcon oyunu konusunu 1983 yılında yayınlanan ve klasik haline gelen Wargames filminden almıştır. Hem filmin hem de oyunun konusu soğuk ve nükleer savaş üzerindedir. Oyunda oyuncular kendilerini soğuk savaş içerisinde bulurlar. Ancak bu savaş zamanla soğuk olmaktan çıkıp sıcak ve nükleer savaşa dönecektir. Bu sebeple oyuncuların buna hazırlanması gerekir. Oyunun temelinde tüm strateji oyunlarında da olduğu gibi kazanmak yatar. Oyuncular uygulayacakları geniş stratejiler ve doğru planlarla zafere ulaşmaya çalışır.

Defcon Nedir?

Defcon Oyununa Benzer Diğer Oyunlar Nelerdir?

Defcon oyununa benzer birçok savaş ve strateji oyunu bulunur. Bunlar aşağıdaki gibidir;


 • Hearts of Iron 4
 • Company of Heroes 2
 • Squad (Tayfa)
 • Total War: Roma
 • Steel Division 2
 • Plague INC evolved
 • Total War: Roma 2
 • Steel Division Normandia
 • Call to Arms
 • Northgard
 • Call of War 2
 • Rabel INC: Escalation

 

 

 


Dirty Bomb Nedir?
Takım halinde savaşarak rakibin mağlup edilmeye çalışıldığı Dirty Bomb oyunu, aksiyonun bol olduğu bir FPS oyunudur....
Oynarken Para Kazanabileceğiniz En İyi Oyunlar
Oyun oynarken para kazanmak bütün oyuncuların en çok istediği şeylerden biridir. Bir yandan oyun oynayarak eğlenmek ve aynı zamanda bu eğlence karşılı...