Assassin’s Creed Nedir?

Assassin’s Creed, aksiyon ve macera oyunları kategorisinde yer alan ve içerisinde birçok oyunun bulunduğu bir seridir. Bu seri uzun süredir en çok oynanan oyunlar arasında da yer almaktadır. Üçüncü şahıs oyunlardan biri olan Assassin’s Creed aynı zamanda tarihle iç içe bir video oyunudur.


En heyecanlı ve en indirimli oyunlara erişmek için PC Oyunları Satın Al!


Assassin’s Creed Yapımcısı Kimdir?

Assassin’s Creed oyunun yapımcısı Ubisoft şirketidir. Bu şirket tüm Assassin’s Creed oyunlarını geliştirmekte ve yayınlamaktadır. Ayrıca Ubisoft, günümüzde en popüler video oyun yayıncıları arasında da yer alır. Ubisoft şirketi Fransa’da kurulmuştur ve genel merkezi de yine kurulduğu ülke içerisinde bulunmaktadır. Montreuil merkezli olan bu şirket 28 ülkede oyun üretim ve yayın stüdyosuna sahiptir. Bunula birlikte Ubisoft 2008 yılında Avrupa’nın en büyük 3. Video oyun yapımcısı seçilmiştir. Bu şirket hakkında bilinmesi gereken bir diğer özellik Electronic Arts firmasıyla ortak olmasıdır. 1986 yılında kurulan Ubisoft şirketinin CEO görevini ise günümüzde Yves Guillemot üstlenmektedir.


Assassin’s Creed Serisinin Oyunları Nelerdir?

Assassin’s Creed Odyssey

Assassin’s Creed Odyssey, serinin kronolojik olarak yeni ancak oyun tarihi bakımından en eski yıllarda geçen oyunudur. Bu oyunda oyuncular Antik Yunan döneminde yaşayan Spartalı bir askeri canlandırır.


Assassin’s Creed Origins

Assassin’s Creed Origins, serinin en meşhur oyunlarından biridir. Assassin’s Creed Origins Antik Mısır döneminde geçmektedir. Ayrıca suikastçı tarikatının ortaya çıkışı da bu oyunda anlatılmaktadır. Piramitler, Kleopatra ve benzer tarihi kişilere de bu oyun içerisinde rastlanmaktadır.


Assassin’s Creed Vallaha

Assassin’s Creed Vallaha serinin 12. Büyük oyunudur. Ayrıca bu oyunda oyun motoru tamamen değişmiştir. Serinin bu oyununda ise tarih bu sefer Vikingleri konu almaktadır. Oyuncular oyunda Vikinglerden bir kahramanı canlandırır ve oyun içerisinde Britanya işgalini de barındırır.

Assassin’s Creed Oyun İçi Görsel

Assassin’s Creed Altair’s Chronicles

Assassin’s Creed Altair’s Chronicles serinin 2007 yılında çıkan oyunudur. Oyun 3. Haçlı seferi döneminde geçmektedir. Oyun Altair’in yani ana karakterin hikayesini anlatmaktadır. Ayrıca bu oyun mobil uyumludur.


Assassin’s Creed

Serinini ilk oyunudur. 3. Haçlı seferinde geçmektedir. Oyunda karakterimiz tapınakçılara karşı mücadele etmekte ve yeni bir dünya düzeni oluşturulmasını engellemeye çalışmaktadır. Oyunda Haşhaşilerden esintilere de sık sık rastlanır. Ayrıca Assassin’s Creed macerası ilk olarak 2007 yılında bu oyunla başlamıştır. Daha sonra Assassin’s Creed 2, Brootherhood ve Osmanlı döneminde İstanbul’da Creed Revelations gibi çok sayıda serinin oyunu yayınlanmıştır.


Assassin's Creed II

17 Kasım 2009 yılında yayınlanan Assassin's Creed II serinin ikinci oyunudur. Bu oyunda İtalya’da geçmektedir. Ayrıca oyunda yeni suikastçı Ezio Firenze bulunmaktadır. Bununla birlikte Assassin's Creed II Rönesans dönemini konu alır. Oyunda ana karakter olan Ezio, tapınakçı olan bir Papa’nın güç elde etmesini engellemek amacıyla dostlarından yardım isteyerek papaya suikast düzenliyor.


Assassin's Creed: Brotherhood

Assassin's Creed Brotherhood, 1500’lü yıllarda Roma’yı ve Rönesans’ı konu almaktadır. 16 Kasım 2010 yılında çıkan bu oyun usta suikastçı mertebesine ulaşan Ezio’yu konu alır. Ezio bu oyunda Vatikan’a gider ve suikastçıların yükselişine engel olmaya çalışır. Ayrıca Ezio Vatikan’a eski dostu Rodrigo Borgia için de gitmektedir.


Assassin's Creed: Revelations

15 Kasım 2011 tarihinde çıkan ve serinin ana oyunlarından biri olan Assassin's Creed Revelations oyununda Ezio İstanbul’a gelir. Oyunun konusu da bunu baz alır. Karakterimiz Ezio, Altair tarafından miras bırakılan kütüphane anahtarlarını toplamak için İstanbul’a gider. Ayrıca oyun Sultan Süleyman’ın henüz şehzade olduğu dönemi anlatmaktadır.


Assassin's Creed III

2012 yılında çıkan serinin 3. Oyunu Assassin's Creed III ABD’de geçmektedir. Amerikan Devrimini konu alan bu oyunda karakterimiz tarikatın eski bir üyesi Davenport ile tanışarak suikast yapmaya başlar.


Assassin's Creed IV: Black Flag

Assassin's Creed IV Black Flag serinin 2013 yılında çıkan oyunudur. Oyun Karayip denizlerine korsanların hakim olduğu zamanlarda geçer. Serinin bu oyunu korsanlardan biri olan Edward Kenway’ı konu olarak baz almaktadır. Gemi kaptanı olan Edward suikastçılar ile karşılaşır ve ideolojilerini benimser. Böylelikle oyuncular farklı bir hikaye üzerinden suikast yapar.


Assassin's Creed: Unity

Serinin 2014 yılında çıkan oyunu olan Assassin's Creed Unity, Fransa’da geçmektedir. Tarih olarak da Fransız Devrimini baz alan bu oyunda ana karakter Arno Dorian’dır. Babasının suikastçı olduğunu öğrenen Arno Dorian suikastçı olmaya karar verir ve böylelikle hikaye başlar.


Assassin's Creed: Syndicate

Assassin's Creed Syndicate 2015 yılında yayınlanmıştır. 1860’lı yılların Londra’sında geçen bu oyunda tarih ise sanayi devrimidir. Oyunun hikayesi sanayi devriminde para için çocuk işçi çalıştıran, yolsuzluk ve rüşvet ile adı duyulan tapınakçılara karşı yapılacak olan suikastları baz alıyor. Karakterimizin bu oyunda amacı Londra’yı kurtarmak.

Assassin’s Creed Oyun İçi Görsel

Assassin’s Creed Kaç Yılında Piyasaya Çıkmıştır?

Assassin’s Creed serisinin ilk oyunu 2007 yılında XBOX, PS ve PC için yayınlanmıştır. Ancak daha sonrasında seri devam etmiş ve çok sayıda oyun yayınlanmaya başlamıştır. Oyunun tam yayın tarihi ise 14 Kasım 2007’dir.


Assassin’s Creed Ücretli Midir?

Assassin’s Creed oynamak isteyen kullanıcıların öncelik olarak bu oyunu satın alması gerekir. Assassin’s Creed serisi genel olarak ücretli bir şekilde satılan oyunlardan oluşmaktadır. Serinin en ucuz oyunu 52,00 TL iken en pahalı oyunu ise 528,00 TL’yi bulmaktadır. Seri birçok oyundan oluştuğu için de oyuncuların uzun süre bu oyunu oynayabilmeleri mümkündür. Ancak öncesinde çeşitli mağazalardan ve platformlardan oyunu satın almak gerekir.


Assassin’s Creed Hangi Yaş Aralıkları İçin Uygundur?

Assassin’s Creed oynamak isteyen veya bu oyunu satın almak isteyen oyuncuların, belirli bir yaş üzerinde olması gerekir. Oyunun yaş sınırı 13’tür. Yani 13 yaş ve üzeri olan oyuncular, bu oyunu satın alabilir ve oynayabilirler. Ancak belirlenen yaş sınırının altında bulunan çocukların bu seriyi satın almaları ve oynamaları yasaktır.


Assassin’s Creed Nasıl İndirilir?

Assassin’s Creed serisini oynamak isteyen oyuncular, öncelik olarak bu oyunu satın almalı ve bilgisayarlarına indirmelidir. Assassin’s Creed serisi içerisinde yer alan oyunları bilgisayara indirmek oldukça kolaydır. Assassin’s Creed indirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;


 1. Öncelik olarak Steam’i açın ve hesabınıza giriş yapın
 2. Ardından mağaza sekmesine tıkayın
 3. Sonrasında arama kısmına Assassin’s Creed yazın
 4. Sonuç sayfasında Assassin’s Creed serisinin tüm oyunları görünecektir, satın almak istediğiniz oyuna tıklayın,
 5. Ardından satın alın, ödeme işlemini tamamlayın ve oyunu kütüphanenize ekleyin
 6. Sonrasında kütüphane sekmesine girin
 7. Ardından satın aldığınız oyunu bulun ve indirin

Yukarıdaki adımları takip ederek Assassin’s Creed serisindeki tüm oyunları indirebilir ve bilgisayarınızda oynayabilirsiniz.


Assassin’s Creed Oynamak İçin Sistem Gereksinimleri Nedir?

Assassin’s Creed serisini ve oyunlarını bilgisayarında oynamak isteyen oyuncuların bilgisayarlarında belirli sistem özelliklerinin bulunması gerekir. Aksi takdirde oyunda donmalar ve çeşitli kasmalar meydana gelebilir. Serinin ilk oyunu olan Assassin’s Creed sistem gereksinimleri ise şu şekildedir;


Minimum sistem gereksinimleri:

·       İşletim Sistemi: Windows XP (32-64 bit) / Windows Vista (32-64 bit) / Windows 7 (32-64 bit)

·       İşlemci: Intel Core 2 Duo 1.8 GHZ veya AMD Athlon X2 64 2.4GHZ

·       RAM: 1.5 GB veya daha üstü

·       Ekran Kartı: Model 3.0 veya daha yükseğine sahip, 256 MB

·       Bellek: 8 GB


Önerilen Sistem Gereksinimleri:

·       İşletim Sistemi: Windows XP, Windows Vista Windows 7, 8 veya 10 (32-64 bit)

·       İşlemci: Intel Core 2 Duo E6700 2.6 GHz , AMD Athlon 64 X2 6000+ veya daha üstü

·       RAM: 2 GB

·       Ekran Kartı: GeForce 8800 GT, ATI Radeon HD 4700 veya daha iyisi

·       Bellek: 8 GB

Assassin’s Creed Oyun İçi Görsel

Assassin’s Creed Nasıl Oynanır?

Assassin’s Creed serisinde oyuncular bir suikastçıyı yönetiyor. Bu sebeple oyunda çeşitli planlamalar, görevler ve karakter sorumlulukları bulunuyor. Bundan dolayı oyuncuların her görevden önce çeşitli suikast planları yapmaları ve buna plana göre start vermeleri gerekiyor. Bunun için öncelik olarak halktan ve çeşitli yerlerden suikast düzenlenecek olan kişi hakkında bilgiler toplanır. Sonrasında plan yapılır ve uygulamaya geçilir. Suikast sırasında da en önemli nokta karakterin yetenekleridir. Örneğin karakter kılıç kullanmayı daha iyi biliyorsa suikastın da bu şekilde yapılması gerekebilir. Ayrıca oyunda suikast düzenlenecek olan kişilerin her biri üst düzey güvenlik yöntemleriyle, çok sayıda güvenlik tarafından korunmaktadır. Bu sebeple hedefin yalnız olduğu anlar seçilmeli ve bu şekilde suikast gerçekleştirilmelidir. Suikast başarıya ulaşmadığı durumlarda karakter ölmekte ve tekrar olay geriye dönmektedir. Bu sebeple planların doğru bir şekilde yapılması ve her adımın dikkatli bir şekilde atılması gerekir.


Assassin’s Creed Konusu Nedir?

Assassin’s Creed özellikle konusu sebebiyle oyuncuların dikkatini çekmektedir. Bu seri temel olarak bir suikastçının hayatını hikaye olarak almaktadır. Serinin tüm oyunlarında farklı görevler ve hedefler bulunur. Kahramanımızın da bu hedeflere yönelik planlamalar yapması gerekir.

Assassin’s Creed genel olarak tüm bu planlama sürecini işliyor ve oyuncuları aksiyon dolu bir seriye sürüklüyor. Maceranın ve aksiyonun bol olduğu bu seri günümüzde en çok oynanan oyunlar arasında da kendine yer buluyor.


Assassin’s Creed Oyununa Benzer Diğer Oyunlar Nelerdir?

Assassin’s Creed oyununa benzer birçok oyun vardır. Aynı kategoride yer alan benzer oyunlar genel olarak aşağıdaki gibidir;


 • Deathloop
 • HITMAN 2
 • Shadow of Mordor
 • Mount & Blade 2 Bannerlord
 • Watch Dogs 2
 • Watch Dogs
 • The Wıtcher 3
 • The Elder Scrolis
 • Rise of Tomb Raider
 • RDR 2
Cities Skylines Nedir?
Cities Skylines oyunu Colossal Order şirketi tarafından yayınlanan, türü şehir inşa etme ve yapı yönetimi olan bir tek kişilik oyundur. ...
Dark Souls Nedir?
Dark Souls aksiyon ve rol yapma oyunlarından biridir. Oyuncuların single player olarak oynadığı bu oyunda oyuncular çeşitli maceralardan geçerek hayat...