Sabotaj Nedir?

    

Sabotaj oyunun yapmak için Türk bir ekip 2016 yılından beri durmadan çalıştı ve sonunda 18 Temmuz 2020 tarihinde oyunu piyasaya sundular. Bu Türk ekip 35 kişiden oluşmaktadır. Herhangi bir kopya olmadan temiz bir şekilde çalışmaya başlayan bu ekip Unreal Engine 4 motoru ile birlikte bu oyunu geliştirdi. Türkiye’de bu oyun motoru kullanılan başka oyunlar da var fakat MMOFPS türündeki Sabotaj oyunu kendi türü içerisinde bu motor ile çalışan Türkiye’deki ilk oyun. Oyunun geliştirme kısımlarını HES Games adlı firma yapmakta. Bu oyunun yayıncılık kısmıyla ise IDC Games firması ilgileniyor ve bu firma yeni. Oyun içi hikaye yabancı ajanlardan oluşan Tactic Organizasyonu ekibinin Türkiye’de çeşitli yerlerde terörist eylemleri yapması üzerine kurulmuş. Daha önceden de benzerleri bulunan bu oyun türü oyuncular tarafından klasik terörist ve counter-terörist çatışması olarak bilinir. Fakat bu oyun içerisindeki teröristlerin görünüşleri diğer oyunlarda olan teröristlerden farklı. Kısacası bu oyun içerisindeki teröristlerin Avrupa kökenli ajanlara benzediğini söylenebilir. Hatta uluslararası ajanların oluşturduğu Tactic Organizasyonu’ndaki bir ajans siyahi. Oyun arayüzü kısmını oyunculardan gelen isteklere göre geliştiriyorlar. 

Eskiden bu oyunun arayüzü mobil oyunlar gibi kalitesiz bir yapıdayken oyunculardan aldıkları görüşlerle oluşturdukları yeni arayüz yeterince iyi gözüküyor. Sabotaj oyununun içerisinde birbirinden farklı 64 tane silah var. Ayrıca bu silahlara farklı silah desenleri eklenebilir. Bu bilgilere ek olarak oyundaki tüm silahlar oyuncular tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir. Sabotaj oyununda rekabetçi eşleşmeler veya kullanıcıların kurdukları özel lobiler bulunmaktadır. Oyun içerisinde Herkes Tek, Takım Maçı, Eleme, Bölge Koruma, İstihbarat ve Sabotaj modları var. Ayrıca Sabotaj oyununda klan sistemi de bulunur. Herhangi bir klana katılarak veya bir klan oluşturarak klanlar için özel olarak yaratılmış sunucuya katılabilirsiniz. Burada klanlar kendi arasında maç atabilirler. Oyun içerisinde 9 farklı harita bulunmaktadır ve bunlar İstanbul Galata, İzmir Angora, Mersin Limanı, Akdeniz Petrol Platformu, Frans Fort Boyard, Levent Ofis, Kervansaray, Hakkari Kalekol ve Hangar haritaralıdır.


Sabotaj Yapımcısı Kimdir?

    

Sabotaj oyunun Yapımcısı HES Games firmasıdır. 2017 Haziran tarihlerinde kurulmuş olan bu şirketin başındaki isimler Enes Yıldırım, Mutlu Arıcı ve Burak Altun’dur. Bu isimler ortak kuruculardır. Burak Altun Illinois Institue of Technology’de 2 yıl ve Piri Reis Üniversitesinde 4 yıl eğitim almıştır. Cerean Enerji firmasında 3 yıl boyunca yazılım uzmanı olarak çalışmıştır ve şuanda da HES Games firmasında kurucu olarak çalışmaya devam etmektedir. Mutlu Arıcı The American University of North Cyprus’da 4 yıl ve Atatürk Üniversitesi’nde de 2 yıl eğitim almıştır. Daha önceden proje menajeri, IT menajeri, serbest geliştirici ve yazılım geliştirici olarak farklı firmalarda çalışmıştır ve şuanda HES Games’in kurucu ortaklarından biri olarak çalışmaya devam etmektedir. Sabotaj oyunu yaklaşık olarak üç buçuk yıl geliştirildi ve daha sonra açık beta versiyonu piyasaya sunuldu. HES Games şirketi ileri zamanlarda Avrupa ve Mena bölgelerinde bu oyunu aktif etmeyi düşünüyor. Sabotaj oyununu piyasaya sürmeden önce Tactic Force isimli bir oyunu kullanıma sundular. Yeni bir şirket olduğu için farklı oyunlarla ilgili çalışmaları bulunmamaktadır.


Sabotaj Kaç Yılında Piyasaya Çıkmıştır?

   

HES Games ekibi 2016 yılından beri Sabotaj oyunu üzerinde çalışmalar yaptı ve 18 Temmuz 2020 gününde saat 18.00 da bu oyunun açık betasını piyasaya sürdüler. Daha sonra oyun 25 Aralık 2020 tarihinde steam üzerinde aktif hale getirildi. Sabotaj oyununa en büyük güncelleme 27 Ocak 2021 Çarşamba günü yapıldı. Bu güncelleme yaklaşık olarak 800 MB civarındadır. Oyun arayüzü ve haritalar kullanıcıların talepleri doğrultusunda daha iyi bir hale getirildi. Şuanda da oyun güncel olarak geliştirilmeye devam ediliyor. Aşağıda güncelleme ile ilgili bazı örnekler maddelenmiştir.

 • Silahların yerde kayması engellendi.

 • Yürürken C4 bombası kurma ve çözme hatası engellendi

 • Bazı makinalı tüfeklerin sprayleri düzenlendi, ani sıçramaları azaltıldı.

 • Silahların savrulmasında iyileştirilmeler yapıldı.

 • C4 kurma ve çözme esnasında ateş etme engellendi.

 • FOV değiştirme seçeneği eklendi.

 • Bütün silahların hasar verdikten sonraki yavaşlatma oranları değiştirildi.

 • Silahların hasarlarında büyük değişiklik yapıldı.

 • Merminin gidişatı gerçeğe yakın bir hale getirildi.

 • Arayüz büyük oranda değiştirildi.

 • Optimizasyon konusunda birsürü iyileştirilmeler yapıldı.


Sabotaj 2021 Yılında Kaç Oyuncuya Ulaşmıştır?

Sabotaj oyunu için 2021 yılı itibarı ile 700.000’in üzerinde kullanıcı hesabı açılmıştır. Bu oyunun bir mobil versiyonu bulunmamaktadır. Bu verilen rakam sadece bilgisayar üzerindeki kullanıcıların açtığı hesapların sayısıdır.Sabotaj Ücretli Midir?

Sabotaj oyunu kullanıcılara Steam üzerinden tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu oyunu indirip bilgisayara kurmak için herhangi bir para ödemeniz gerekmez. Oyun içerisinde kullanılan silahların tamamı da ücretsizdir.


Sabotaj Oynayarak Para Kazanılır Mı?

Sabotaj oyununu oynayarak para kazanabilmeniz için bu oyunda gerçekten iyi olmanız gerekli. Sabotaj rekabetçi bir oyundur ve ekiplerinde gerçekten deneyimli Espor yöneticileri vardır. Bu oyun içerisinde düzenlenen klan etkinliklerine katılarak gerçek hayatta para kazanmak mümkündür. Ayrıca belirli zamanlarda farklı turnuvalar düzenlenmektedir. Klan etkinliklerinde 60.000 TL’ye yakın değerde ödüller dağıtılır. Espor takımları arasında olan bu mücadeleler de takımlara belirli bir gelir sağlar.


Sabotaj Hangi Yaş Aralıkları İçin Uygundur?

Sabotaj oyunu savaş ve silah içeren bir oyun olduğu için 13 yaş ve üzerindeki kişilerin bu oyunu oynaması tavsiye edilir. Bu oyun küçük yaştaki çocuklarda olumsuz etkiler ortaya çıkarabilir ve onları şiddete sürükleyebilir. Eğlence anlamında ise gerçekten harika bir oyundur. Bu oyunu oynayan kişiler streslerini kolayca üstlerinden atabilirler. Bu oyunda takım arkadaşlarınızla birlikte iletişimde olmanız gerekir. Çünkü bir takım halinde belirli stratejiler ile düşmanlarınızı yok etmeniz oyunu kazanmanızı sağlar. Bu sayede Sabotaj oyunu kullanıcıların gerçek hayattaki stratejik kararlarının gelişmesine yardımcı olur.


Sabotaj Nasıl İndirilir?

Sabotaj oyunu Steam’de bulunan bir oyundur. Bu yüzden bu oyunu indirebilmeniz için öncelikle bir Steam hesabına sahip olmanız gerekir. Daha sonra Steam üzerinden Sabotaj oyununu rahatlıkla bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Sabotaj


Sabotaj Steam Sayfasi


Steam platformunda Sabotaj oyununa girdikten sonra ‘’Oyunu Oyna’’ butonuna tıklayarak oyunu ücretsiz olarak kütüphanenize ekleyebilir ve indirebilirsiniz.

Sabotaj Oynamak İçin Sistem Gereksinimleri Nedir?

Sabotaj oyununu oynamak için çok pahalı sistemler ve bilgisayarlar gerekmez. Aşağıda önerilen ve minimum sitem gereksinimleri listelenmiştir.


Minimum:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir

 • İşletim Sistemi: 64 Bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10

 • İşlemci: INTEL CORE i3-4150

 • Bellek: 4 GB RAM

 • Ekran Kartı: Intel HD 4000

 • DirectX: Sürüm 11

 • Ağ: Genişbant İnternet Bağlantısı

 • Depolama: 10 GB kullanılabilir alan

Önerilen:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir

 • İşletim Sistemi: 64 Bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10

 • İşlemci: INTEL CORE i5-4460

 • Bellek: 8 GB RAM

 • Ekran Kartı: NVIDIA GEFORCE GTX 960

 • DirectX: Sürüm 11

 • Ağ: Genişbant İnternet Bağlantısı

 • Depolama: 10 GB kullanılabilir alan

Sabotaj Telefonda Oynanır Mı?

Sabotaj oyunu şuanda sadece bilgisayar aracılığı ile oynanabilen bir oyundur. Telefonlar için uygun bir sürümü henüz bulunmamaktadır.

Sabotaj Oyun İci Gorsel


Sabotaj Nasıl Oynanır?

Sabotaj oyununda karakteri hareket ettirmek için W, A, S ve D tuşlarını kullanılır. W tuşu ileriye, A tuşu sola, S tuşu geriye ve D tuşu ise sağa doğru hareket etmenizi sağlar. Oyun içerisinde silah satın alma menüsünü ‘’B’’ tuşu ile açabilirsiniz. Yere eğilmek için de ‘’C’’ tuşu kullanılır. Elinizdeki silahın dürbünü varsa bunu açmak için farenin sağ tuşunu ve ateş etmek için de farenin sol tuşunu kullanabilirsiniz. Sabotaj oyununun içerisinde iki farklı ekip bulunur, bunlar teröristler ve counter-teröristlerdir. Terörist ekibinin amacı belirlenmiş alanlara C4 bombasını kurmaktır. Bu bomba kurulduktan belirli bir süre sonra patlar ve terörist takımı o turu kazanır. Counter-teröristlerin amacı ise teröristlerin bu bölgelere C4 bombasını kurmasını engellemektir. İki taraf oyun içerisinde silahlar ile çatışır. Her oyuncunun 100 canı vardır ve satın alma menüsünden ekstra zırh satın alabilirler. Herhangi bir takımdaki oyuncuların tamamı öldüğü zaman hayatta kalan takım turu kazanır. 15 adet tur kazanan takım o elin galibi olur. Her oyun sonunda oyuncular belirli miktarda tecrübe puanı ve gümüş kazanır. Oyunu kazanan taraf kaybeden tarafa göre daha fazla ödül elde eder. Kazandığınız bu tecrübeler sayesinde oyunda seviye atlarsınız. Sabotaj oyunu içerisinde farklı taktikler yürüterek daha iyi bir oyuncu olabilirsiniz. 


Sabotaj Oyununun Konusu Nedir?

Sabotaj oyununun konusu yabancı kökenli teröristler ile Türk kökenli counter-teröristlerin çatışmasıdır. Bu oyun içerisindeki teröristlerin görünüşleri Avrupa kökenli ajanlara benzemektedir. Teröristler C4 bombasını belirli bölgelerde patlatmak ister fakat counter-teröristlerin amacı bu eyleme izin vermemektir.

Sabotaj Altın Nedir?

Sabotaj oyununda Sabotaj Gümüş ve Sabotaj Altın gibi para birimleri vardır. Sabotaj Gümüş oyun içerisinde elde edilebilen bir para birimidir, fakat Sabotaj Altın sadece gerçek hayattaki para ile satın alınabilir. Sabotaj Altın sayesinde oyunda kullanabileceğiniz daha iyi silah, cephanelik ve ekipman gibi ürünler alabilirsiniz. Sabotaj Altın’lar oyun içerisinde bulunan ‘’Sabotaj Altın Mağazası’’ bölümünde kullanılabilir. Bu mağazada farklı kasalar ve sandıklar satın alıp bunları açarak değerli eşyalar elde edebilirsiniz. Ayrıca Sabotaj Altın ile Kupon, Klan Eşyaları ve Özel Eşyalar satın almak da mümkündür.

Sabotaj Altin

Sabotaj Altın Nasıl Alınır?

Sabotaj Altın internet üzerinden satın alınır. En uygun Sabotaj Altın fiyatlarını eTail sitesi kullanıcılarına sunar. Sabotaj Altın Kodu’nu satın aldıktan sonra https://www.sabotajoyun.com/ sitesine gidin ve ekranın üst kısmında bulunan ‘’Bakiye Yükle’’ seçeneğine tıklayın. Buradan ‘’E-PİN YÜKLE’’ bölümünü seçin. Daha sonra karşınıza çıkan kutuya 16 haneli e-pin kodunu girmeniz gerekir. Bu kod xxxx-xxxx-xxxx-xxxx yapısındadır. Böylece satın almış olduğunuz Sabotaj Altın miktarı hesabınıza otomatik olarak tanımlanır. En uygun Sabotaj Altın Fiyatları’na buradaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aşağıda satın alınabilecek altın miktarlarına göre fiyatlar listelenmiştir.

 • 2.400 Sabotaj Altın = 4,40 TL

 • 5.000 Sabotaj Altın = 8,90 TL

 • 10.000 Sabotaj Altın + 500 Bonus Altın = 17,90 TL

 • 25.000 Sabotaj Altın + 1.500 Bonus Altın = 44,90 TL

 • 50.000 Sabotaj Altın + 4.000 Bonus Altın = 89,90 TL

 • 150.000 Sabotaj Altın + 30.000 Bonus Altın = 269,90 TL   
Steam Nedir?
Steam Valve Corporation tarafından bilgisayar oyunlarının dağıtıcısı olarak hizmet vermek amacıyla oluşturulan dijital bir platformdur. ...
Aksiyon Oyunları Nedir?
İçerisinde belirli bir olay örgüsü barındıran, heyecana, adrenaline, psikolojik ve fiziksel şiddet öğeleri barındıran oyun türlerine aksiyon oyunları ...