Roblox oyununda “geliştirici” olmak ya da kendi Roblox oyununuzu yapmak için sizlere sade bir rehber hazırlamaya karar verdik.  Birkaç adımda siz de geliştirici olmak, Roblox oyununuzu yapmak, fikirlerinizi diğer oyuncularla paylaşmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.  Roblox hakkında bir fikriniz yoksa ve bu kısımdan Roblox oyunu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz!


Roblox oyunu hakkında bilgi almak için tıklayın!


Roblox Studio Nedir?

Roblox Studio, Roblox tarafından geliştirilen ücretsiz bir geliştirme programıdır. Roblox şirketine ve kullanıcılarına göre “kolay, basit ve zarif” tasarımlı olan bu program, Roblox içerisindeki oyunları geliştirmek için kullanılır. Roblox Studio sadece Windows değil, macOS, Android, iOS gibi işletim sistemlerinde de kullanılabilir. Bu sayede Roblox Studio’nun ne kadar geniş alanlara yayıldığı görülebilir. 


Roblox Studio’yu Nasıl İndirirsiniz?


Roblox Studio’yu resmî sitesinden indirebilirsiniz. Programı indirmek için şu adımları izlemelisiniz;


1- Roblox sitesine girilir ve üst panelden “Create” butonuna tıklanır.

Roblox Geliştirici Rehberi 2021


2- Roblox “Develop” sayfası açıldığı zaman sitenin tam ortasında bulunan “Start Creating” yazısına tıklanır.

Roblox Geliştirici Rehberi 2021


3- Roblox Studio indirildiği zaman program kurulur. 

Roblox Geliştirici Rehberi 2021


4- Program kurulumu bitince giriş yapılır ve program kullanılmaya başlanır.

Roblox Geliştirici Rehberi 2021


Roblox Studio Hangi Programlama Dilini Kullanıyor?

Roblox evreninde bir yer bulmak istiyorsanız, ilk işiniz programlama öğrenmektir. Roblox içerisinde yapılan oyunlarda bazı zamanlar programlama diline ihtiyaç duyulmaz ancak kendi Roblox oyunlarınızı geliştirmek ve bolca özellik eklemek istiyorsanız, programlama dili öğrenmek zorundasınız.  Roblox Studio “Lua” programlama dilini kullanır. Roblox Studio içerisinde oyunlarınızın özelliklerini geliştirirken kullanacağınız programlama dili budur.  Lua, diğer programlama dillerine göre daha kolay öğrenilmektedir. Hem Türkçe hem de farklı diller üzerinden öğrenebileceğiniz bir dildir Lua. Bu dili öğreten kişiler ise programlamayı Roblox Studio kullanarak öğretmektedir. Hem Roblox Studio programını hem Lua’yı hem de oyun yapımını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

 

Roblox Studio Modelleme Nedir?

Roblox oyunu içerisindeki gördüğünüz karakterlere, şekillere, evlere, eşyalara ve benzeri şeylere model denmektedir. Bunlar üç boyutlu ya da iki boyutlu modeller olarak ayrılmaktadır.  İki boyutlu modeller kâğıt üzerine çizilmiş gibi duran görüntülerdir. Genellikle sadece iki kısmı görünür. Üç boyutlu modeller ise heykeller olarak düşünülebilir. Bunların her kısmı ve detayı görünür. Roblox Studio ile oyun oluşturmak ya da başka bir oyunu geliştirmek için modelleme bilmek gerekmektedir. Bazı sitelerde hazır modeller bulunmaktadır. Bu modeller bazen ücretli bazen de bedava kullanılabilmektedir. Ancak oyun geliştirici kişi, orjinal bir oyun yapmak istiyorsa modelleri de kendisi yapmalıdır.  Daha önce bahsettiğimiz Lua ya da Roblox Studio eğitmenleri oyun geliştirme dersleri esnasında program içerisinde modelleme dersleri de vermektedir. Bu yüzden endişelenecek bir durum bulunmamaktadır.


Roblox Studio'yu Özel Kılan Şey Nedir?

Roblox Studio diğer oyun geliştirme programlarından en büyük özellik sadece Roblox oyunu için kullanılmasıdır. Roblox Studio içerisinde yapacağınız her oyun ya da her mod sadece Roblox oyunları için geçerli olacaktır. Roblox Studio kolay ara yüzü ve kullanışlı mekanikleri ile diğer oyun geliştirme programlarından daha rahat öğrenilmektedir. Amatör oyun geliştiricilerinin ilk oyunlarını Roblox üzerinden yapmaları gerektiği defalarca dile getirilmektedir. Eğer oyun geliştirmek istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, Roblox Studio sizin için en doğru tercih olacaktır. Hem Lua dilini hem oyun geliştirme mekaniklerini hem de Roblox Studio programını öğrenmiş olacaksınız. 


Sonuç

Roblox dünyasında oyun geliştirmek isteyen kişiler öncelikle Roblox Studio programını öğrenmelidir. Programa yeteri kadar hakimiyet kazanıldığı zaman geliştirici Lua diline yönelmeli ve Roblox Studio içerisinde bu programlama dilinin nasıl kullanıldığını öğrenmelidir. Kendi oyununu geliştirmeye başlamadan hemen önce geliştiricinin modelleme öğrenmesi kendi yararınadır. Hazır modeller de kullanabilecek olan geliştiriciler, piyasada yer edinmek için her şeyi orjinal hazırlamak zorundadır.  Roblox Studio ve Roblox kolay öğrenilen bir dünyadır. Roblox’a oyun geliştirmek isteyen kişilerin endişe etmeden hızlı bir şekilde eğitimlerine başlamaları ve kendi oyunlarını geliştirmeye çalışmaları gerekmektedir.


Roblox Oyunundan Para Kazanmak?

Roblox Studio ile oyun geliştirmek isteyen kişilerin bilmesi gereken şeylerden birisi de “Roblox Oyunundan Para Nasıl Kazanılır?” konusudur.  Roblox Studio ile oyun geliştirdikten sonra siz de para kazanabilirsiniz. Roblox oyunlarında sıkça kullanılan para birimi “Robux” ‘u, kendi geliştirdiğiniz oyun içerisinde de kullanıma sokabilirsiniz. Kendi oyununuz içerisinde satılan “Robux” ‘lardan elde edilen gelirin bir kısmı da size aktarılır. Eğer oyununuzu paralı hale getirirseniz, oyununuzu satarak da para kazanabilirsiniz. 


Robux sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek için eTail.com.tr üzerinden Robux satın al!


PUBG Mobile Taarruz Tüfekleri Hangileri?
PUBG oyununda kullanılmakta olan etkili taarruz tüfekleri hakkında geniş bir kılavuz....
Roblox Şarkı Kodları
Roblox içerisinde kullanabileceğiniz şarkı kodlarını içeren detaylı bir rehber....