Friday the 13th: The Game Nedir?

Friday the 13th: The Game, IllFonic tarafından geliştirilen ve Gun Media tarafından yayınlanan bir hayatta kalma korku video oyunudur. Aynı adı taşıyan film serisine dayanmaktadır.


Friday the 13th: The Game Yapımcısı Kimdir?

IllFonic şirketi, Charles Brungardt, Kedhrin Gonzales ve Raphael Saadiq tarafından kurulmuştur. Bu bağımsız video oyunu geliştirme şirketinin Friday the 13th: The Game dışında Arcadegeddon, Predator: Hunting Grounds, Dead Alliance, Star Citizen, Evolve, Armored Warfare ve Nexuiz gibi popüler oyunları da vardır. 2007 yılında kurulan bu şirketin Charles Brungardt adında bir CEO'su bulunmaktadır.


Friday the 13th: The Game Kaç Yılında Piyasaya Çıkmıştır?

Oyun, 26 Mayıs 2017'de dijital sürüm olarak ve daha sonra 13 Ekim 2017'de PlayStation 4 ve Xbox One için fiziksel olarak yayınlandı. 13 Ağustos 2019 tarihinde de oyunun Nintendo Switch sürümü yayınlandı.

Friday the 13th: The Game

Friday the 13th: The Game Ücretli Midir?

Friday the 13th: The Game, birbirinden farklı platformlarda oynanmaya uygun olan bir video oyunudur. PlayStation, XBOX, Nintendo Switch ve Microsoft Windows platformları için üretilen bu oyunu oynamak isteyen kişilerin belirli bir ücret karşılığında oyunu satın alması gerekmektedir. Farklı platformlarda satılmakta olan Friday the 13th: The Game ücreti şu şekildedir:

Steam: 25 TL

PlayStation Store: 138,5 TL

XBOX Mağaza: 42,5 TL

Ayrıca oyunun PlayStation, XBOX ve PC için CD versiyonları da mevcuttur. Yukarıdaki fiyatlar indirimsiz halidir ve fiyatlar mağazalar tarafından sunulmakta olan indirimler doğrultusunda değişiklik gösterebilir.


Friday the 13th: The Game Hangi Yaş Aralıkları İçin Uygundur?

Friday the 13th: The Game video oyunu içerisinde barındırdığı olaylar ve konulardan dolayı yaş sınırı +18 olarak belirlenmiştir. Oyunu 18 yaş altında olan kişilerin oynaması tavsiye edilmez.


Friday the 13th: The Game Nasıl İndirilir?

Friday the 13th: The Game, birçok farklı platformlarda bulunan ortak oyunlardan biri olduğu için her platform için farklı bir mağazadan indirilmektedir. PC üzerinde Friday the 13th: The Game indirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Öncelikle Steam platformunu indirin,
 • Ardından bu platformda kendinize bir hesap oluşturun,
 • Hesap oluşturma işleminin ardından Friday the 13th: The Game oyununu arama çubuğu üzerinde aratın,
 • Ardından sepete ekle seçeneğine tıklayın,
 • Ardından belirli ücreti ödeyerek oyunu satın alın.

Sonrasında kütüphaneye girerek oyunu indirin. Kurulum tamamladıktan sonra oyunu oynamaya başlayabilirsiniz. İyi eğlenceler!

Friday the 13th: The Game

Friday the 13th: The Game Oynamak İçin Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Bilgisayarda Friday the 13th: The Game oynamak için bilgisayarın belirli özelliklere sahip olması gerekmektedir.


Friday the 13th: The Game için önerilen sistem gereksinimleri şu şekildedir;


Minimum Sistem Gereksinimleri:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir

İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8, Windows 10

İşlemci: Intel Core i3-530 (2 * 2930), AMD Athlon II X2 270 (2 * 3400)

Bellek: 4GB RAM

Ekran Kartı: GeForce GTX 650 Ti (1024 MB), Radeon HD 7770 (1024 MB)

DirectX: Versiyon 11

Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı

Depolama: 4GB


Önerilen Sistem Gereksinimleri:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir

İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8, Windows 10

İşlemci: Intel Core i3-3240 (2 * 3400), AMD Athlon X4 860K (4 * 3700)

RAM: 6GB RAM

Ekran Kartı: GeForce GTX 750 Ti (2048 MB), Radeon R9 270X (2048 MB)

DirectX: Versiyon 11

Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı

Depolama: 4GB


Friday the 13th: The Game Nasıl Oynanır?

Friday the 13th: The Game, oyuncuların genç bir Danışman (Counselor) veya ilk kez Jason Voorhees rolünü üstlendiği üçüncü şahıs korku, hayatta kalma oyunudur. Online veya Offline olarak oynanabilen bu oyunu 2 şekilde oynayabilirsiniz. Counselor veya Jason olarak. 


Counselor olarak Friday the 13th: The Game Oynamak

Counselor’lar sessizlik içinde hareket etmek zorundadırlar. Oyunda ana elementlerden biri korkudur. Karakterler ne kadar çok korkarsa o kadar yerini belli ederler. Karanlık noktalarda olmak, yalnız olmak, bir cesetle karşılaşmak gibi şeyler Friday the 13'te korkunuzu hızla arttırır; Jason için daha açık bir hedef haline gelirsiniz. Aynı zamanda Counselor’lar ne kadar hızlı hareket ederlerse, o kadar ses çıkarırlar. Ne kadar ses çıkarırlarsa, Jason onların nerede olduğunu o kadar fazla görebilir. Stamina’ya (Dayanıklılık) güvenip nefessiz kalmak istemezsiniz. Ayrıca süre dolana kadar saklanamazsınız. Jason’dan kaçarken aranılması gereken eşyalar vardır. Bulunan her eşya ayrı bir önem taşır. Örneğin bir çakı. Jason sizi tutup öldürmeye çalışırken hızlıca Jason’ın boynuna geçirilebilir. Direkt kurtulmanızı sağlayacaktır. Veya bir Ayı Kapanı. Kilitli kapı önlerine konularak Jason yavaşlatılabilir. Bunlardan başka olarak oyunda Pompalı Tüfek, Harita, Çatapat ve Sağlık Spreyi gibi eşyalar da bulunur. Bu eşyaların her biri harita içerisinde gizlidir ve bu eşyaları bulmanızın size çok büyük katkısı olacaktır. 


Jason Olarak Friday the 13th: The Game Oynamak

Jason olarak amacınız sizden kaçmaya çalışan Counselor’ların kaçmasını engellemek. Jason’ın özellikleri zamanla açılıyor. Birden fazla Jason karakteri var ve her Jason karakterinin özellikleri biribirinden farklı. Jason’ın 4 ortak özelliği var; haritada istenilen yere direk ışınlanma, hızlı yolculuk, haritada görünmeme modu ve duyu özelliği. Oyun içerisinde Jason olarak dikkat edeceğiniz bazı noktalar şunlar:

 • Kilitli olmayan kapıları oyunun başında kırarak daha sonradan kullanımını önleyebilirsiniz.
 • Camları kırarak Counselor’ların pencereden atlamalarını engelleyebilir, korkmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Karşınıza çıkan elektrik kutularını kırarak ışıkları söndürebilir, korkmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Işınlanmayı kullanacağınızda araba, bot ve çıkış kapılarına gidebilirsiniz. Mutlaka yakınlarınızda bir Counselor olacaktır.
 • Pencerelerin ve arabaların etrafına trap yerleştirebilirsiniz.
 • Uzak mesafe silahlarından kaçınmak için Counselor’lara doğru zig-zag çizerek ilerleyebilirsiniz.

Oyun, bir oyun oturumunda sekiz kişiye kadar oynayabilen asimetrik çok oyunculu bir video oyunudur. Bir oyuncu, amacı süre dolmadan önce olabildiğince çok danışmanı öldürmek olan Jason Voorhees'i kontrol etmek için rastgele seçilir ve macera başlar. Arkadaşlarınız ile beraber oynayabileceğiniz bu oyunda hem korkunun hem de eğlencenin dibine varabilirsiniz.


Friday the 13th: The Game Konusu Nedir?

Aksiyon, hayatta kalma ve korku. Bu üç eylem bir araya gelince ortaya gerçekten çok ilgi çekici ve merak uyandırıcı şeyler çıkar. Friday the 13th: The Game oyunu bu olayların hepsini içinde barındıran oyunlardan birisidir. Oyunda ana olay; eğer Counselor iseniz Jason’dan kaçmak, eğer Jason iseniz hiçbir Counselor’un kaçmasına izin vermemektir. Bu ana olaya çeşitli konular, eşyalar ve oyun içerisinde ki anlar oyunun oynanışına güzel bir renk katar.

Friday the 13th: The Game

Friday the 13th: The Game Oyununa Benzer Oyunlar Nelerdir?

 • Dead by Daylight 
 • Outlast
 • Devour
 • Resident Evil: Village
 • Dying Light 2
FIFA Nedir?
FIFA ya da diğer bilinen ismiyle FIFA futbol, Electronic Arts'ın bir şirketi olan EA Sports tarafından 1993'ten bu yana yıllık çıkarılan futbol oyunu ...
Çin ve Yasaklar
Çin, 18 yaşın altındaki kişiler için çevrimiçi oyunlara kısıtlamalar getiriyor....