Twitch Yayıncıları Kimlerdir?

Twitch platformu, genellikle oyunlar üzerine canlı yayın açılan bir platformdur. Bu platformdaki yayıncılar yalnızca sohbet amaçlı canlı yayınlar açabilirler veya başka insanların Youtube videolarını izleyerek bunlara tepki verebilirler. Bu sayede düzenli olarak yayın açan kişilerin takipçi sayıları zaman geçtikçe daha fazla olmaya başlar. 6 Haziran 2011 tarihinde piyasaya giren Twitch uygulamasını günümüzde oldukça fazla kişi güncel olarak kullanmaktadır. Her ay yaklaşık olarak 44 milyondan fazla izleyiciye hizmet vermektedir ve ortalama izlenme süresi 1,5 saat olarak hesaplanmıştır.

Twitch’in Temmuz 2020 zamanlarında yaklaşık olarak 7,48 milyon aktif kullanıcısı vardı. Bu rakamların giderek büyümesiyle birlikte daha kaliteli ve kurallı yayınlar ortaya çıkmaya başladı. Twitch’de popülerliğini büyüten yayıncılar daha fazla bağış toplarlar. Bu toplanan bağışların bir kısmını yardım için kullananlar da vardır. Popüler oyunları takip edenler ve iyi oynayanlar Twitch sıralamasında genellikle daha üst sıralarda yer alırlar. E-spor alanında kendini kanıtlamış oyunların büyük karşılaşmaları da bu platformlar üzerinden canlı olarak aktarılır. Twitch şirketinin sahibi amazon.com olarak bilinir ve bu şirketteki toplam çalışan sayısı 2016 Haziran itibariyle 500’den fazladır. Aşağıda Twitch platformunda oldukça iyi başarı elde etmiş ünlü yayıncılar detaylı bir şekilde anlatılmıştır.


Twitch için indirimli oyunlar mı arıyorsun? eTail'in İndirimli Oyunlar kısmına göz atmayı unutma o halde!


Twitch WTCN Görsel

WTCN Kimdir?

WTCN olarak bilinen Ferit Karakaya, 12 Şubat 1993 tarihinde İstanbul’un Bakırköy ilçesinde doğmuştur. Ferit Twitch platformunda tam zamanlı yayıncılık yapmaktadır. Kahverengi gözlere sahiptir ve saçları da açık kahverengidir. Saç ve sakal renginin turuncu olması oldukça fazla tartışma konusu olmuştur. Eğitim hayatını Açık öğretim olarak bitirmiştir. Dijital oyunlara olan sevgisi küçük yaşlardan gelmektedir ve ilk olarak Call Of Duty 2 oyunu ile bu serüvene başlamıştır.

Eski League Of Legends oyuncusu olarak bilinen wtcN, 2020 yılında 2,6 milyon takipçiyle birlikte Türkiye’nin en popüler yayıncısı olmayı başardı. Toplamda 120 milyon izlenme ile Türkiye’deki Twitch alanında bulunan diğer yayıncılara çok büyük bir fark atmayı başarmıştır. Twitch platformunu günümüzde de güncel olarak kullanmakta ve oyunlarla ilgili farklı canlı yayınlarını burada gerçekleştirmektedir.

Twitch Elraenn Görsel

Elraenn Kimdir?

Elraenn yayıncısının gerçek ismi Tuğkan Gönültaş’tır. 1987 yılında İstanbul’da doğmuştur. Yeditepe Üniversitesi’nde Endüstri Ürünleri ve Tasarım Bölümünü okuyup bitirdikten sonra Amerika’ya yerleşmiştir. Amerika’da bir yıl gibi bir süre geçirdikten sonra Türkiye’ye geri dönmüştür ve askerlik görevini tamamlamıştır. Görevini tamamladıktan sonra ise kendi giyim markası olan Eightborn’u kurmuştur.

Başlangıç zamanlarında video çekmeye Youtube platformunda başlamıştır ve o zamanki kanalının ismi Karınca Çiftliğim’dir. Hayvanlar ile arası oldukça iyi olan Elraenn, daha sonra Twitch platformuna geçerek burada canlı yayınlar açmaya başlamıştır. Twitch hesabındaki takipçi sayısı 2,6 milyondur. Türkiye’de bulunan en popüler Twitch yayıncılarından biri olarak bilinir. Genel olarak oyunlar üzerine canlı yayınlar yapsa da başka insanların videolarını yorumladığı canlı yayınlarda oldukça fazladır. Tuğkan Gönültaş günümüzde de canlı yayınlarına devam etmektedir.

Twitch Kendine Müzisyen Görsel

Kendine Müzisyen Kimdir?

Kendine Müzisyen yayıncısının gerçek ismi Kemal Can Parlak’tır. Kemal 15 Mayıs 1995 yılında Mersin’de doğmuştur. Twitch platformu üzerindeki takipçi sayısı güncel olarak 2,2 milyondur. Kemal günümüzde İstanbul’da yaşamaktadır ve Twitch platformunda en popüler olan isimlerden birisidir. Son zamanlarda Twitch Türkiye’nin en hızlı yükselen ismidir. Üniversite eğitiminde Ses Mühendisliği okumuştur ve üniversite yıllarından önce bir müzik grubu içerisinde yer almıştır. Daha sonra Youtube üzerinden kendi yaptığı şarkıları yayınlamıştır.

Twitch platformuna geçiş yapan Kemal, Jahrein’in desteği ile birlikte izleyicilerin sevgisini kazanmayı oldukça iyi başarmıştır. Jahrein’in yardımı dışında Kendine Müzisyen yayıncısının en büyük çıkışı ‘’BlindID’’ uygulaması olmuştur. Bu uygulamayı canlı yayında kullanarak rastgele insanlar ile telefon konuşmaları yapmıştır. Bu sayede izleyici kitlesi de çok hızlı bir şekilde büyümüştür. Günümüzde Twitch Türkiye’de anlık olarak ortalama 40 bin kişi Kendine Müzisyen yayıncısını izlemektedir. Twitch’in en bilinen isimlerinden biridir.   Twitch Nedir?
Twitch ve Yayıncılığa Dair Detaylı Bir Rehber...
Twitch Bits Nedir?
Twitch Bits, Twitch uygulaması üzerinden satın alınabilen sanal ürünlere verilen isimdir....